LG 34WP500-B 34 inch Full HD LED Monitor | IPS Display with AMD FreeSync Technology
34-inch FHD (25601080)
Anti-Glare Display
7 Million Display Colors
5ms (GtG at Faster) Response Time
75Hz Refresh Rate
Panel 34 inch IPS Panel
Screen Resolution FHD (2560 x 1080)
HDR HDR10
Response Time 5ms (GtG at Faster)
Refresh Rate 75Hz
OVERVIEW
TECHNICAL SPECIFICATIONS
DISPLAY_
Size (Inch)_ 34 inch
Resolution_ 2560 x 1080
Aspect Ratio_ 21:9
Brightness (Min.)_ 200 cd/m_
Color Gamut (Min.)_ sRGB 90% (CIE1931)
Color Depth (Number of Colors)_ 16.7M
Contrast Ratio (Min.)_ 700:1 (Min.)
Contrast Ratio (Typ.)_ 1000:1 (Typ.)
Viewing Angle (CR10)_ 178(R/L), 178(U/D)
Panel Type_ IPS
Pixel Pitch_ 0.312 x 0.31 mm
Brightness (Typ.)_ 250 cd/m_
Color Gamut (Typ.)_ sRGB 95% (CIE1931)
Surface Treatment_ Anti-Glare
HDR_
HDR 10_ Yes
HDR Effect_ Yes
FEATURES_
Flicker safe_ Yes
Color Weakness_ Yes
RADEON FreeSync_ Yes
Dynamic Action Sync_ Yes
Smart Energy Saving_ Yes
Reader Mode_ Yes
Super Resolution+_ Yes
Black Stabilizer_ Yes
Crosshair_ Yes
SOFTWARE APPLICATION_
Dual Controller_ Yes
OnScreen Control (LG Screen Manager)_ Yes
CONNECTIVITY_
HDMI_ Yes (2ea)
HDMI (HDCP Version)_ 2.2
HDMI (Max. Resolution at Hz)_ 75Hz
Headphone Out_ Yes
POWER_
Type_ External Power (Adapter)
Power Consumption (Typ.)_ 35W
Power Consumption (Energy Star)_ 24W
Power Consumption (DC Off)_ Less than 0.3W
AC Input_ 100-240Vac, 50/60Hz
Power Consumption (Max.)_ 39W
Power Consumption (Sleep Mode)_ Less than 0.5W
MECHANICAL_
Display Position Adjustments_ Tilt
Wall Mountable_ 100 x 100 mm
DIMENSIONS/WEIGHT_
Dimension with Stand (W x H x D)_ 816.7 x 483.8 x 223.3 mm
Dimension in Shiping (W x H x D)_ 940 x 490 x 236 mm
Weight without Stand_ 4.94 kg
Weight with Stand_ 5.92 kg
Weight in Shipping_ 8.88 kg
ACCESSORY_
HDMI_ Yes
Specification: LG 34WP500-B 34 inch Full HD LED Monitor | IPS Display with AMD FreeSync Technology
Product Type_
Monitors
Brand_
LG
COLOR_
BLACK
SCREEN SIZE (IN INCHES)_
34
DISPLAY TYPE_
FHD
RESOLUTION_
REFRESH RATE_
75Hz